logo

Заволоділи 1,4 млрд грн державного підприємсива: НАБУ і САП завершили розслідування

Національне антикорупційне бюро України

Слідчі Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури завершили розслідування щодо заволодіння коштами державного підприємства "Науково-виробничий комплекс газотурбобудування "Зоря"-"Машпроект". За даними правоохоронців, підозрювані привласнили 71,6 мльйона доларів, а точніше 1,4 мільярда гривень за курсом НБУ на момент вчинення злочину.

Про це повідомили на офіційному сайті НАБУ.

Слідчі зазначають, що злочинну схему організувало керівництво ДП "НВКГ "Зоря"-"Машпроект". Вони експортувало продукцію власного виробництва за кордон.

"Для цього з іноземною компанією уклали низку агентських угод, за якими вона нібито мала надавати послуги з пошуку потенційних покупців продукції держпідприємства та проведення з ними переговорів щодо укладання відповідних зовнішньоекономічних контрактів", – зазначили слідчі.

У результаті таких дій, протягом 2013-2018 років на рахунки компанії-нерезидента держпідприємство безпідставно перерахувало 71,6 мільйона доларів США як оплату за удавані агентські послуги. Далі кошти переводили на рахунки іноземних компаній, підконтрольних екскерівникам державного підприємства, щоб їх легалізувати.

Ще 23 вересня 2023 року працівники НАБУ і САП повідомили про підозру чотирьом ексгенеральним директорам ДП "НВКГ "Зоря"-"Машпроект" та керівнику приватної компанії-нерезидента.

Справу кваліфікують за ч. 5 ст. 191 КК України, себто привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном.

Слідчі завершили розслідування щодо чотирьох колишніх посадовцім держпідприємства. Матеріали стосовно керівника приватної компанії-нерезидента та інших ймовірно причетних осіб виділено в окремі провадження.

Також, у відомстві розповіли, що під час розслідування вони надіслали запити про міжнародну-правову допомогу до понад 20 іноземних юрисдикцій:

"Завдяки відомостям, отриманим від індійських компетентних органів, вдалося підтвердити факт фіктивності послуг, а інформація від Швейцарії та Латвії дозволила відстежити "відмивання" незаконно отриманих від ДП коштів двома його експосадовцями: 795 тис. дол. США й понад 222 тис. євро та 275 тис. дол. США відповідно. Міжнародне співробітництво у провадженні триває".

Нагадаймо, що 15 березня, Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід двом співораганізаторам схеми розкрадання коштів "Укрзалізниці" при закупівлі кабельно-провідникової продукції. Таким чином фігурнати заволоділи 117 мільйонами гривень. Вони можуть внести заставу або залишитися під вартою.

Ще більше гарячих та ексклюзивних новин – у нашому Telegram-каналі та Facebook!

Wiki